Při výběru vhodného hasicího přístroje je nutné přihlížet k třídám požárů především s ohledem na skupenství hořících látek. Dále je nutné se řídit vyhláškou o technických podmínkách požární ochrany staveb č.23/2008 Sb., která určuje minimální výkon (hasicí schopnost) hasicích přístrojů nutných k ochraně objektů před požárem. Je možné si pořídit výkonnější přístroj nebo také větší množství hasiva, než nařizuje zákon. Získáte vyšší bezpečnost proti požáru.
Třídy požáru
Třída A – Požáry pevných látek, zejména organického původu, jejich hoření je zpravidla provázeno žhnutím – papír, dřevo, textil. Hasicí přístroje vodní, pěnové a práškové.
Třída B – Požáry kapalin nebo látek přecházejících do kapalného skupenství – benzín, nafta, barvy, dehet, tuky, parafín. Hasicí přístroje pěnové a práškové.
Třída C – Požáry plynů – acetylen, vodík, metan, propan. Hasicí přístroje práškové a sněhové.
Třída D – Požár lehkých kovů (hořčík, slitiny hliníku) nebo alkalických kovů (lithium, sodík, draslík a další). Vzhledem k vysoké teplotě požáru vyžaduje použití speciálních suchých hasiv nebo speciálně upravených prášků.
Třída F – Požáry jedlých olejů a tuků (rostlinné nebo živočišné oleje a tuky)
Výběr hasicího přístroje Rodinné domky
Musí být dle vyhlášky č 23/2008 Sb., vybaveny alespoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 34A. Nejvhodnější hasicí přístroj pro rodinné domky vzhledem k vlastnostem a rozsahu použití je práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg o hasicích schopnostech 34A, 233B, C. Další možnou variantou je pak kombinace rozmístění několika hasicích přístrojů méně výkonných, u nichž součet hasicí schopnosti dosáhne alespoň 34 A.
Stavby garáží Musí být vybaveny hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 183B ( B znamená třídu požárů hořlavých kapalin – např. benzin, alkohol, olej, barvy či asfalt). Zde stačí pořídit si běžný hasicí přístroj, má hasicí schopnosti 21A, 183B, C. Samozřejmě lze použít stejný jako do domu o vyšší hasební schopnosti. Další varianta je pořízení si pěnového přístroje. S náplní 9 litrů hasicí směsi o hasicí schopnosti 13A, 183B. Hasivo je v tomto případě tvořeno směsí pěnidla a vody a vyšší pořizovací cena je zde vyvážena snadnějším úklidem následků požáru. Není ale mrazuvzdorný.
Bytový dům V bytě není povinnost mít hasicí přístroj, ale v bytovém domě schváleném po 1. červenci 2008 musí být instalovány na chodbách, ve sklepě, u hlavní rozvodné skříně, ve strojovně výtahu a v garážích. hlavní domovní rozvaděč musí být vybaven práškovým hasicím přístrojem o schopnosti 21A ve strojovně výtahů musí být instalován hasicí přístroj CO2 se schopností 55B na chodbách jsou předepsány hasicí přístroje na vodní bázi o hasicí schopnosti 13 A – pěnové popřípadě vodní. Přípustná je také varianta s práškovým hasicím přístrojem 21A do garáží je povinnost instalovat hasicí přístroj pěnový nebo práškový třídy 183 B, a to jeden kus na prvních 10 stání a pak další na každých 20 stání.
Prodejní stánek (který je stavbou podle zvláštního předpisu) Musí být vybaven aspoň jedním hasicím přístrojem o hasicí schopnosti 13 A, což jsou hasicí přístroje pěnové nebo vodní. Výhodnější je však univerzálnější varianta, práškový hasicí přístroj s hasební schopností 21A.
Sklepní prostory Nejvhodnějším hasicím přístrojem pro tyto prostory, je práškový přístroj s náplní 6 kg. Chata viz výše: Rodinné domy Autodílna, domácí dílna V těchto prostorách je nejvhodnější použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg. Tyto hasicí přístroje jsou schopni uhasit jak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy), tak zařízení pod elektrickým proudem.
Výpočetní technika a jemná mechanika Zde je nejvhodnější použít hasicí přístroje CO2 (dříve sněhový hasicí přístroj. Největší jejich výhodou je, že po použití nezanechávají zbytky hasební látky. Auta Přesto, že zatím není povinnost mít ve výbavě osobního auta hasicí přístroj, je vhodné si hasicí přístroj opatřit a mít možnost začínající požár v zárodku uhasit. Nejvhodnějším druhem je práškový hasicí přístroj s náplní 1kg nebo 2kg –používají se pro hašení pevných, kapalných i plynných hořlavých látek. Jejich hlavní předností je mrazuvzdornost.
Další levnější variantou jsou tzv. hasicí spreje, které mají některé nevýhody. Spreje nepatří do kategorie hasicích přístrojů a nemají tudíž srovnatelně definované hasební účinky dle EN-3. Spreje nebývají mrazuvzdorné, mají menší množství hasiva a též nižší hasební schopnost.
Obytné přívěsy Je nejvhodnější vybavit ho hasicím přístrojem práškovým minimálně o obsahu 2 Kg.
Lodě
Lodě s výtlakem nad 500 kg do 6 metrů délky
Hasicí přístroj 2 kg (pokud je výkon motoru do 7,5 kW bez zabudované nádrže, stačí 1 kg, nebo hasicí sprej + hasicí rouška – pokud je na plavidle zařízení s otevřeným ohněm)
Lodě s výtlakem nad 500 kg s délkou 6 až 20 metrů
Přenosné hasicí přístroje mají nejméně tyto parametry:
a) práškový 2,0 kg, s minimální hasicí schopností 8A, 34B, C,
b) CO2 2,0 kg, s minimální hasicí schopností 34B,
c) pěnový 2 litry náplně s minimální hasicí schopností 8A, 70B, 25F.
2x požární vědro s lanem nebo požární čerpadlo (lodě delší než 12 metrů)